Eramu ehitus – miks valida üks töövõtja kogu maja ehituseks?

Eramu ehitus – miks valida üks töövõtja kogu maja ehituseks?

Uue eramu ehitus on üsna lihtne protsess, kui on tagatud üks tähtis nüanss-korralik ja detailne projekt! Lihtne on ta võrreldes just vanade majade ja korterite täieliku renoveerimisega. Uue maja puhul on väga vähe võimalust üllatusteks ja konstruktsioonilisteks probleemideks. Meie ettevõttel läheb organiseerival ja juhtival personalil oluliselt rohkem töötunde vana maja renoveerimisel kui uue maja ehitusele. Vana maja renoveerimise teemadel oleme eelnevalt rääkinud, nüüd räägiks natuke uue maja ehitusest.

Kuna uue maja ehitus on oluliselt lihtsam, siis on ka rohkem olukordi, kus Klient otsustab tellida töö etapiti erinevatelt töövõtjatelt. Näiteks võtab müüriladumise ühelt, fassaadi teiselt, katuse kolmandalt ning sisetööd neljandalt firmalt. Selle tulemusena hoiab Tellija küll mingil määral raha kokku aga mis võivad olla selle tagajärjed?

1.Erinevate sõlmede lahendused

Üks näide meie lähiminevikust on selline: Klient tellis katusetööd ühest firmast ja fassaaditööd teisest firmast. Iga töövõtja vaatas kuidas oma töö tehtud saaks – katuseehitaja ehitas katuse valmis paigaldades ka tuulekastilauad lõpuni ära. Peale seda tuli fassaaditööde teostaja ning soojustas maja tuulekastini. Fassaadiehitaja lähtus sellest, et kuna tuulekast oli valmis, siis nii pidigi olema. Kuna fassaadilahenduste puhul tihtipeale mingit erilist projekti peale vaadete ei ole, siis seda sõlme ei taibanud keegi ka kontrollida. Tegemist ei ole väga suure kahju ja probleemiga kuna külmasild ei ole märkimisväärne antud kontekstis aga see on koht, kus oleks maja peatöövõtja olnud vastutav ning oleks pidanud olukorra lahendama. Praegusel juhul ei ole justkui keegi vastutav ja kannatab Klient.

2.Garantii

Kõige suuremad vaidlused ja probleemid tekivad üldjuhul erinevate töövõtjate puhul garantii osas. Kui meie pakume eramu ehitust „võtmed kätte“ lahendusena, siis üldiselt me lähtume eelarve koostamisel sellest, et 2 aasta jooksul peame vähemalt ühe parandustööde visiidi tegema. See tekib seoses uue maja liikumistega, mis üldiselt kipuvad toimuma esimestel aastatel. Ühe töövõtja puhul ei ole Kliendil kindlasti seda stressi, et peaks mitmete osapooltega hakkama vaidlema, et kes millegi eest täpselt vastutab.

3.Erinevate etappide üleandmine/vastuvõtmine

Erinevate töövõtjate vahel tööfrontide üleandmine/vastuvõtmine on tihtipeale üsna keeruline protsess. Üks näide varasemast: Klient tellis müüriladumise ühest kohast, siseviimistluse ja fassaadi teisest kohast. Müüriladuja teostas oma töö, andis töö üle ning sai oma raha. Nüüd läks veidi aega fassaadi töödeni kuna järgmisena ehitati katus. Lõpuks tuli fassaadi töövõtja, kes ütles, et müürid on liiga kõverad ja temal kulub oluliselt rohkem liimsegu või halvemal juhul peab hakkama seinasid tasandama, mille tulemusena võib olla lisakulu tuhandeid eurosid.

Klient on  selleks ajaks võtnud müüriladumise heas usu töövõtjalt vastu ja enam ei ole võimalik väga lihtsalt mingeid tagasimakseid müüriladujatelt saada. Järgmisena tuleb objektile maalritööde töövõtja ning ütleb, et plokid on astmes ja seinad täisnurgast väljas ning taotleb kliendilt samuti tuhandetesse eurodesse ulatuvaid lisarahasid. Kui olete valinud ühe töövõtja oma maja ehitusele, siis selline olukord ei saa mingil juhul juhtuda.

4.Tööde organiseerimine

Olukorras, kus olete valinud raskema tee ning võtate erinevad töövõtjad, siis peate organiseerima lõputult kokkusaamisi ning olete siiski põhilise info edastaja rollis. Peate tihti kokku puutuma erinevate töövõtjate esindajatega  ning sellest tulenevalt ka erineva asjaajamise ning suhtumisega. Kui olete valinud ühe töövõtja, siis on põhiline info edastaja peatöövõtja ning tema ülesanne on Kliendiga järkjärgult asju kooskõlastada. Peatöövõtjal on tavaliselt piisavalt kogemust, et teha tööprotsess Kliendile piisavalt valutuks ning lihtsalt arusaadavaks

Ise kõiki töid organiseerides on suur tõenäosus, et rahaliselt võidate aga on ka tõenäosus, et hävite. Rahalistest võitudest ja kaotusest eramu ehituses üritan järgmises blogis pikemalt kirjutada.

Loodan, et väljatoodud punktid annavad Teile piisavalt infot otsustamaks enda jaoks sobiliku meetodi kasuks!

MTR nr: EEH009399 – ehitamine | © Copyright 2018 NC Partnerid

Küsige pakkumist ja saate 5% soodustust!

Vastame teile esimesel võimalusel.